Monday, July 25, 2005

Islámisté

Tak jsem si přečetl rozhovor na lidovky.cz s jedním "sympatickým, tichým" muslimem, který se narodil v Čechách. Snad důvod onoho rozhovoru byl ukázat, že ne všichni muslimové jsou atentátníci jako ti v Londýně, ale mě po přečtení onoho článku a vlastně i během čtení běhal mráz po zádech. Na mě měl úplně opačný dopad a začal jsem přehodnocovat svůj postoj vůči muslimům.
Předně, nesouhlasím se žádnou formou násilí. Stále odsuzuji palestinské teroristy, i když za tu dobu, co jsem tady, se můj nároz na izraelsko-palestinský konflikt trochu změnil. Nemám řešení, ale násilí z obou stran je neomluvitelné. Dříve jsem byl absolutně na straně Izraele a schvaloval veškeré jeho kroky. Dnes třeba chápu touhu Palestinců na jejich vlastní stát, zoufaloství a bídu některých z nich, protože třeba taková stavba zdi oddělující izraelské od palestinského, jim situaci jen ztěžuje. Ovšem vyhození autobusu plného studentů do vzduchu nic neřeší a ukazuje pouze na neschopnost či neochotu řešit situaci jinak. Pokud ovšem ten tichý , sympatický muslim prohlásí, že "izraelské civilní obyvatelstvo neexistuje", tak to ukazuje jen na to, že izraelci pro něj nejsou lidé, nemají žádnou hodnotu, jen pro to, že jsou jiní než je on.
Všimněte si také jeho komentáře ohledně útoků na Londýn, Madrid a New York. Útoky na první dvě města odsoudil, i když ne moc přesvědčivě, ale útok na New York nedokáže odsoudit! V čem se američané liší jako lidé od těch v Londýně či Madridu. Mají dvě ruce, nohy, oči, ústa. Mají i stejné problémy jako ti tam. Jezdí do práce, snaží se vydělávat peníze na živobytí, smějí se, pláčou.... Všechno je stejné. Jedna stejná lidská bytost. Rozdíl je jen v tom, jakou řečí mluví, kde se narodili a jakou jejich vláda hraje roli ve světě. Bohužel, současná politika USA je taková jaká je . Je to státní terorismus. Válka v Iráku je pro mě naprosto neomluvitelná. Válka v Iráku není válkou proti terorismu, ale válkou za ovladnutí ropných zdrojů. Tam umírá spousta nevinných civilních obyvatel, kteří se o Ameriku nestarali vůbec a sdělovací prostředky, zejména ty americké, o tom mlčí. Ale když umře voják, který dělá svoji žoldáckou práci, tak je to pomalu národní smutek. Jsou to pro ně "Fallen heroes". Co je to za hrdinství vtrhnout do cizí země, jejíchž obyvatelstvo nijak USA neohrožovalo? Tzv. "Downing street memo" jasně ukazuje, po kolikáté už, že Mr.B je ten největší lhář. Lhal ohledně důvodů podnikout jeho válku. Dávno předem to bylo připravené a jeho administrativa tlačila na zpravodajské služby s cílem upravit jejich hlašení, aby to vypadalo, že Irák je opravdu hrozba. Sadam byl diktátor, který neváhal zmasakrovat vlastní obyvatelstvo chemickými zbraněmi. Pokrytectví americké vlády je, že jim to nevadilo, pokud Sadam byl jejich kámoš. Kdo Sadama vyzbrojil a vycvičil? Modla Republikánů, Reagan! Kdo čile obchodoval s Irákem? Dnešní vice prezident Cheney. Kdo podával Sadamovi v 80.letech ruku. Dnešní válečný jestřáb Rumsfeld. Terorismus zůstane terorismem, ať už se schovává za jakékoli pohnutky. Z obou stran. Západu i Islámu.
Nestudoval jsem nikdy žádné náboženství. Žádnou bibli, žádný korán. Náboženství není dobré. Ten člověk také v rozhovoru říká, že správný muslim by neměl žít jinde než v islámské zemi a ti, kteří žijí na Západě nejsou vlastně muslimové. Pokud ovšem chci žít v cizí zemi, musím částěčně přijmout její pravidla nebo odejít jinam, kde ty pravidla jsou pro mě přijatelnější. Stát se svojí historií se nebude měnit kvůli člověku s jiným vyznáním či jinýma hodnotama. Jeho slova, že by uvítal, kdyby se Česká republika stala islámskou zemí a že cílem islámistů je ovládnutí země islámem, jsou děsivá. Pokud je toto opravdu cílem muslimů, není mi z toho veselo a tohle změnilo můj názor na ně. Nejsou tak nevinní, jak jsem si myslel. Stejně tak bych nesouhlasil, kdyby se ČR stala křesťanskou, židovskou či budhistickou zemí. Náboženství patří do kostelů, synagog, mešit či chrámů, ale ne do politiky. Jsem pro svobodu vyznání, ale náboženství, tak jak jej chápu já, je o stavu duše a ne o ideoligii. Pokud se stává ideologií vynucovanou všemi prostředky, stává se terorismem.