Saturday, April 28, 2007

Těžký život ateisty v Americe

Přestože i v USA stále platí odloučení církve od státu, během posledních 7 let vlády Mr.B došlo ke značnému smazání oné bariéry a pronikání neokonzervativních a tím i radikálně křesťanských myšlenek do administrativy a do běžného života. Vše vlastně začalo už za Reagana, který vzkřísil neokonzervatismus a jeho tradice a během tehdejší prezidenstké kampaně se po dlouhé době opět mezi vlastnostmi kandidátů objevila i víra jako politický nástroj. Naposledy se tak stalo, když se o úřad ucházel J.F.K. a tehdejší obavy byly, že on jako katolík bude dělat to co řekne Vatikán. Nestalo se tak. A tak by to mělo zůstat. Osobní víra nesmí určovat politiku sekulárního státu. Bohužel to už neplatí. Došlo to tak daleko, že politici v "zájmu?" víry zasahují do každodenního života. Jen si vzpomeňme hysterickou reakci Mr.B a tehdy konzervativního Kongresu v aféře Schiavo, ženy, která léta žila na přístrojích a její manžel se domáhal jejich odpojení. Pak je tu rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z roku 1973 v případu Roe vs Wade, které zajistilo ženám svobodné právo rozhodnout o interupci a to teď jim leží v žaludku. Dnešní Nejvyšší soud je velice konzervativní a panuje zde obava mezi liberály, že toto rozhodnutí dalšího konzervativního prezidenta nepřežije a Amerika se vrátí mezi některé země třetího světa.
V minulých týdnech se objevila nová aféra, aféra Tillman. Jde o případ profesionálního hráče amerikého fotbalu, který opustil sport a velice lukrativní nabídky a dobrovolně odešel bojovat do Iráku, kde byl zastřelen. Typické americké heroistické story. Jenže je tu háček. Ukázalo se, že nebyl zabit nepřátelskou kulkou, ale kulkou z vlastních řad což armáda jaksi zapoměla říct. Nejen veřejnosti, ale i rodině zesnulého. Poté co padl, byl okamžitě posmrtně dekorován vojenských vyznamenáním a jeho smrt byla armádou účelově použita jako propaganda. Teď se tento případ vyšetřuje a vycházejí najevo zajímavé věci. Tak prvně velitelé osobně rozkázali neinformovat jeho rodinu o pravé příčině. A co je nejhorší a proč jsem vlastně použil onen nadpis je to, že jeden z armádních vyšetřovatelů rodině řekl, že obtěžují s vyšetřováním a nemohou se smířit s jeho smrtí, protože jsou ateisté. A doslova řekl: "Když jeden nemá víru, tak není nic. Je jen červ v hlíně." Takhle si křesťané váží životů těch, kteří padli v jejich nesmyslné válce. Život ateisty nemá pro ně cenu, stejně tak jako život gaye či muslima. K čemu je tedy víra, která nedělá lidi lepšími ba naopak. Jak je situce vážná dokazuje taky jeden poslední průzkum mezi voliči ohledně prezidenta. Otázka byla ohledně přijatelnosti kandidátů na prezidenta ať už by šlo o ženu, Afro-američana, vyznavače jiné víry, homosexuála a ateisty. Nejméně přijatelný byl ateista. Pouhých 14 procent dotázaných by nemělo problém volit ateistu. Upřímně, byl jsem v šoku. Prostě něco je shnilého v království americkém.
Já osobně, i když bez víry, jsem sám sebe nikdy příliš neškatulkoval a taky jsem o tom moc nemluvil, protože to nebylo až tak důležité. I já jsem se však radikalizoval pod neustálým bombardováním křesťanské propagandy a dnes hrdě prohlašuji, že jsem ateista. Jsem na to hrdý! Ateisté všech zemí, spojme se!!!