Sunday, July 09, 2006

Americké perličky

Přináším americké zajímavosti, některé jsou skutečné perly, které jsem vybral z časopisů The Week. Ne všechny věci jsou však špatné a tak začnu hned jednou velice dobrou zprávou.

Podle organizace Giving USA Američané loni přispěli na různé dobročinnosti 260,3 miliardami dolarů, což se přiblížilo rekordu z roku 2000, který byl 260,5 miliard dolarů. Většina příspěvků šla na pomoc obětem tsunami v Asii, obětem zemětřesení v Pákistánu a obětem hurikánů v Mexickém zálivu.

Telemarketéři, kteří zaplavili horkou linku Ministerstva domácí bezpečnosti telefonáty, donutili vládu, aby dala telefonní číslo horké linky na tzvn. národní Do Not Call seznam. Tato tajná horká linka má sloužit jako spojení mezi federální vládou a guvernéry jednotlivých 50 států v případě mimořádné události. Ale, jak říká guvernérka státu Delaware Ruth Ann Minner, "kdykoliv telefon zazvoní, jsou to telemarketéři." Guvernér Wisconsinu Jim Doyle řekl, že když horká linka zazvonila v počátečních dnech války v Iráku, popadl v panice sluchátko telefonu jen proto, aby se ho někdo zeptal zda je spokojen s meziměstskou telefonní službou.

Většina bezdomovců má dnes svoji vlastní emailovou adresu, oznámilo Národní sdružení pro bezdomovce. Azylové domy pravidelně poskytují svým obyvatelům emailový účet, jenž mohou využít ve veřejných knihovnách, které mají bezplatné připojení k internetu.

73 % Američanů si myslí, že pálení vlajky by mělo být trestné, zatímco 21 % říká, že by to mělo být legální.

57 % Američanů podporuje zadržování lidí podezřelých z terorismu bez soudu na základně Guantánamo, zatímco 37 % je proti. Nicméně, pouze 25 % věří, že by tito vězni měli být drženi bez obvinění natrvalo. 71 % se vyslovilo proto, aby jim byl udělen status válečného vězně anebo aby byli obviněni.

V roce 2005, si předseda představenctva průměrně vydělal za jeden pracovní den tolik, kolik si průměrně vydělal dělník za celý rok, podle studie Ekonomického institutu. Předsedové představenstev si domů donesli v průměru 11 miliónu dolarů, zatímco typický dělník jen něco přes 42 000 dolarů ročně.

Finanční podvodníci připravují důchodce o 5 miliónů dolarů ročně.

42 % Američanů říká, že by měl existovat ústavní dodatek zakazující gay svatby kdekoliv v zemi. 51 % si myslí, že je na jednotlivých státech přijít s takovým zákonem. 58 % si myslí, že gay svatby by měly být nelegální, zatímco 36 % je podporuje.

Členové kongresu a jejich zaměstnanci uskutečnili okolo 23 000 cest v období leden 2001 až červen 2005, které byly placeny nadnárodními společnostmi nebo lobisty. Cena cest byla 48,9 miliónů dolarů.