Thursday, February 24, 2005

Veverka

Dnes něco oddechového a trocha přírody z Ohia. My je teda taky máme na dvorku, jsou všude a nejvíc jich asi bylo ve Washington D.C., ale tak blízko k nám nechoděj. Babička je krmila do té doby, než se dozvěděla, že milé veverky mohou být taky pěkně agresivní potvory, který pokousaly její kamarádku poté co je přestala krmit.


Monday, February 21, 2005

Constantine

V pátek jsem byl opět po dlouhé době v kině. Pozval mě můj bývalý spolužák z Bell school, který na konci minulého roku přestoupil na jinou školu. Už v době, kdy jsme seděli v jedné třídě mě několikrát zval a já se vždy omluvil, že nemůžu. Tentokrát jsem kývl a tak jsme si dali sraz před Loews Theater kousek od Times Square. Já vybral film. "Constantine", ve kterém hlavní roli hraje Keanu Reeves. Film měl minulý víkend premiéru v USA a skončil druhý ve víkendových tržbách za filmem "Hitch" s Will Smithem v hlavní roli. Vydělal $30.5 milionů dolarů. Tolik statistika pro zajímavost. Příběh je jasný od začátku do konce a nikdo není na pochybách, že nakonec vše pro hlavního hrdinu dopadne dobře a on zachrání lidstvo. Constantine je muž, kterému bylo dáno do vínku vidět věci druhými lidmi neviděné, ale nejsou to věci příjemné. Smrt a zlé duše. Později jako exorcista zabrání příchodu zla na zemi. Nechci prozrazovat více. Film je plný speciálních efektů, má spád a párkrát i lekavé scény, ale žádný mimořádný zvrat nebo něco, co by vzalo dech. Pro ty, kdo jsou fandové Keanu a mají rádi takový typ film, doporučuji. Ovšem, nečekejte nic ve stylu "Matrix".
Mimochodem k té včerejší sněhové bouři. Sněžilo, sněžilo dost, ale nic tak divokého jak to zpočátku vypadalo to nebylo. Asi 15cm hodně těžkého, mokrého sněhu, který stejně pomalu roztává, protože teplota se držela přes den nad nulou.

Sunday, February 20, 2005

Sněhová bouře

Tak nám místní rosničky slibují druhou největší sněhovou bouři této zimy. Na ráno až 20cm sněhu. Strašně zvědavý jsem na dopravu. V Česku jste si něco podobného užili před pár dni. Jen musím, bohužel, zítra do školy, přestože je federální svátek - president's day. Jenže my jsme soukromá škola a tam to záleží na zvážení majitele či ředitele školy.

Thursday, February 17, 2005

Sněhová nadílka

Sledoval jsem na internetových stránkách českých novin a on-line vysílání České televize zpravodajství o letošní největší sněhové nadílce na uzemí Česka. Na obrázcích to vypadá přímo pohádkově a zasněžěná Praha byla pro mě vždy to nejromantičtější město z měst. Ovšem pro řidiče a další to musel být doslova horor. I my jsme si užili sníh, když jsme byli na návštěvě Ohia během vánočních dní. Přiletěli jsme tam dva dny po sněhové bouři a užívali si jen tu pohádkovost, protože silnice byly už uklizené. Fotografie byla pořízena před domem Jesseho babičky a v pozadí stojí auto z autopůjčovny.


Wednesday, February 16, 2005

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej...

a dostane se ti náležité odměny. Před prezidentskými volbami tady byla aféra na CBS ohledně zveřejnění obvinění proti B. službě v Národní gardě. Později vyšlo najevo, že to byl podvrh a pracovníci zpravodajství CBS si to náležitě neověřili. Před pár týdny 4 novináři byli odejiti na základě výsledků nezávislé komise, že CBS zfušovala onu reportáž. Až sem je to v pořádku. Udělali botu a za chyby se platí. Ovšem ne tak všude. Mr.B. vyjádřil své uspokojení nad závěry managmentu CBS, ale bohužel pro svoji administrativu má jiný metr. Jeho lidé uděli téměř vše špatně v Iráku a ani jeden z nich nebyl propuštěn. Donald Rumsfeld, který slíbil rychlou válku a neodhadl situaci ohledně možných násilností, zůstává na svém místě. Stejně tak Dick Cheney, který nás ujišťoval, že Saddam má těsné vazby na Osamu bin Ladena. A Condi Rice, která trvala na tom, že Irák byla jaderná hrozba, se dostalo za odměnu místa ministryně zahraničí. Gonzalez, který udělal rozbor pro Mr.B., že Ženevské konvence jsou zastaralé a nevztahují se na teroristy, na základě kterého následně došlo k týrání vězňů, dostal za odměnu post ministra spravedlnosti. Tak výčet může pokračovat dál a dál. Není pochyb, že Mr. B nevidí nic protichůdného nad ovacemi nad propouštěním v CBS a tím, že daleko větší chyby v jeho administrativě jsou nepotrestány. Je to proto, že prezident "je muž, který byl vždy chráněn proti jeho vlastním chybám a neúspěchům" - od rozmazleného děcka až po hazardní ropné projekty. Mr.B., zřejmě, uplatňuje stejné principy pro jeho nejbližší spolupracovníky jež fungují velmi dobře pro něj: "Někteří lidé by měli platit za své chyby. Někteří nemusejí nikdy."
Jako zdroj jsem použil článek z The Washington Post napsaný Richardem Cohenem.

Monday, February 14, 2005

Happy Valentine's Day!

Krásného Valentýna všem, kteří ho slaví. Nechť je podle vašich představ. I já mám pro vás malý dárek.Sunday, February 13, 2005

Proč?

Lidé v Čechách se mě ptali, proč je Mr.B. stále u moci, proč byl znovuzvolen. Nejsem odborník přes politologii a tak můžu jen napsat svůj názor. Směs strachu, neokonzervativismu a křesťanského fundamentalismu. Politika strachu je tu všudypřítomná a hysterie proti čemukoli neamerickému nemá někdy hranice. V NYC subway je zavedeno hlášení, aby lidé nahlásili jakoukoliv podezřelou osobu či činnost na speciální telefonní linku. Plakátky se sloganem:"If you see something say something" jsou vylepeny téměř všude.Hlavně na místech s velkou koncentrací lidí a v hromadné dopravě. Jednoduché. Neustálé opakování hrozby a změna stupně pohotovosti byly taky velice účinné, hlavně ve farmářských státech u lidí, kteří mají svá pole s kukuřicí, koně či krávy a nevědí zhola nic o ostatním světě. Mimochodem, ted' se jim za to Mr.B. odměnil, protože jim sebral subvence na hospodaření pro příští rozpočtový rok. Neokonzervativismus a křesťanská demagogie jdou často ruku v ruce. V USA stále platí odluka státu a církve, ale neokonzervativci = fundamentalističtí křesťané bojují proti tomuto a v poslední době jsou bohužel úspěšní. Má být slyšení Nejvyššího soudu, zda bude možné umísťovat 10 božích přikázání na vládních pozemcích či budovách. Někteří učitelé na školách odmítají učit Darwinovu evoluční teorii a místo toho se snaží dostat do osnov veřejných škol učení o Bohu jakožto našem stvořiteli. Takže jeden soudní proces střídá druhý, jedna strana obviňuje tu druhou. A snad poslední příklad se týká filmu "Million dollar baby". Nechci prozrazovat děj filmu, takže vy, kteří se na něj chystáte jít do kina, dál nečtěte. Pro ostatní. Děj je o mladé boxerce a jejím managerovi a současně příteli. Poté, co je velice úspěšná, po jednom zásahu zůstane ochrnutá na půl těla a nakonec chce sama skončit své utrpení a žádá managera, aby jí pomohl zemřít. Ten jí nakonec podá smrtící injekci. Tedy euthanasie. A už se objevili útoky konzervativců, že je film nebezpečný, protože je liberální a jako takový útočí na tradice křesťanství, které euthanasii odmítá. Jedna "křesťanka" šla tak daleko s prohlášením, že tento film by měl být odsouzen. Podotýkám, že režisérem tohoto snímku je C. Eastwood, domnívám se Republikán, a ten je dle mého názoru dalek být liberál. A to ještě televizní stanice ukazují Mr.B. každou neděli v kostele, jak je dobrý křesťan. Není se pak čemu divit, když prohlásí, že mluví s Bohem a lidé jsou šťastní (někteří), že mají tak věřícího prezidenta.
Amerika není, bohužel, tak liberální, jak si možná někteří myslí a jak jsem si před volbami přečetl na Lidovkách v jedné z diskuzí k nějakému článku. 60. a 70. léta jsou definitivně pryč a jak napsala jedna komentátorka, Amerika je vedena zpátky do 19. století. Já bych řekl, že ještě dál.

Thursday, February 10, 2005

Politická kultura

Byl jsem ted' jen krátce v České republice a přiznám se, že moc nerozumím hysterii okolo premiéra Grosse. Proč by si premiér nemohl koupit byt jako každý jiný a proč musí objasňovat, kde na ten byt vzal peníze? Ukradl je snad, zpronevěřil či pocházejí z obchodu s drogami či lidmi? Nemyslím si. A pokud je na jejich původu něco nekalého, neměli by se novináři spíše tímto zabývat. Pokud vím, nepřišli s jediným rozumným vysvětlením a tak stále platí presumpce neviny a peníze jsou čisté. Není na Grossovi donekonečna něco vysvětlovat. A právě při dnešní politické kultuře, kdy si můžete koupit kohokoliv, jakýkoliv článek proti komukoliv není nic přesně tak, jak na první pohled vypadá. Platí to pro obě strany. Škoda jen, že tak snaživá média a opozice nejsou tady ve USA. A abych nepsal jen tak do větru, zde je jeden příklad za všechny. Jeden z novinářů, A.W., byl placen Mr. B. administrativou částkou $240.000, aby pozitivně informoval o B. vzdělávací politice během jeho pořadů na TV obrazovce. Nově se objevily pochybnosti o dalších dvou sloupkařích, kteří byli tiše placeni za práci na B. federálním "marriage program" a při tom psali sloupky do novin o tomtéž. Jedna dostala $21.500 a druhý $10.000, přičemž novinářka pěla chválu na B. jako " na génia hrajícího tátu národa". Z toho se mi chce tak akorát zvracet! Mimochodem, současná americká administrativa utratila 250 miliónů dolarů na public relations. Za takový prachy už přece musí něco získat, ne?
Nezbývá než říct :"Kdo jsi bez viny, hod' po nich kamenem."

Wednesday, February 09, 2005

Čínský nový rok

Dneska se oslavoval začátek čínského nového roku a ne jinak tomu bylo i v Chinatown. Tahle část New Yorku je i za normálních okolností velice rušná, že je težké jít po chodníku. Natož dnes. Snad celá Čína tam byla. Pro mě jako Evropana bylo velice zajímavé sledovat dění okolo. Všude plno trhovců prodávajících spoustu věcí s čínskou tematikou a hlavně vystřelovací konfety. Nakonec jimi byly ulice celé pokryté. A taky tradiční čínský drak navštěvující obchody místních, ale s jakou symbolikou, to bohužel nevím. Ovšem dlouho jsem tam nevydržel a po chvíli prchl do přeci jen klidnější části Manhattanu.
Ještě zpátky k mému pobytu v Čechách. Velice jsem si ho užil. At' už v Chrudimi nebo v Praze. Dočkal jsem se i pár překvapení, ale všechna byla dobrá. Zpáteční let byl v pohodě snad kromě konce, kdy jsme asi půl hodiny kroužili nad letištěm, protože byl silný provoz a na palubě přestala fungovat klimatizace, takže to topilo a my byli jak grilovaný kuřata. Pozdravuji všechny z mé rodiny, kamarády a přátele v Chrudimi a v Praze.